+90 543 542 88 00

info@bibubapr.com

Sosyal Medyanın E-Ticarete Etkisi

Sosyal Medyanın E-Ticarete Etkisi

İnternet kullanımının getirdiği yeniliklerden biri de E-Ticaret siteleridir. E-Ticaret siteleri insanların internet ortamında istedikleri ürünleri satın almalarını sağlar. Yani E-Ticaret sitelerine sanal mağaza demek yanlış olmayacaktır. Aklınıza gelebilecek her ürün veya hizmeti internet üzerinden satın alabilirsiniz. Ancak öncelikle sitenizin trafik alıyor olması gerekir. Böylelikle arama motorlarında üst sıralara çıkabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz. E-Ticaret sitelerinin trafiğini artırmak adına son dönemlerde sosyal medya çalışmalarına ağırlık veriliyor. Sosyal medyanın E-Ticarete etkisi neredeyse organikten gelen trafiği aşmak üzeredir. Durum böyle olunca sosyal medya platformlarının değeri oldukça artmıştır.

E-Ticaret Siteleri İçin Sosyal Medyada Ne Yapılmalıdır?

Sosyal yönlendirme trafiklerinin artışının farkında olan E-Ticaret firmalar sosyal medya yönetimine gereken değeri vermeye başladılar. Sosyal medyanın E-Ticarete etkisi için sosyal medya platformları üzerinden gelen ziyaretçilerin artması adına dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Sadece Ürün Paylaşmayın

Sosyal medya platformlarını ürün ve hizmet tanıtımı yapmak için kullanıyor olabilirsiniz ancak sürekli yapılan ürün paylaşımları trafiği artırmayacağı gibi düşürebilir de. Çünkü sosyal medya platformlarındaki müşterileriniz ürün paylaşımından sıkılabilir. Bunu önlemek adına takipçilerinizin iyi vakit geçirebilmesini sağlamalısınız. Takipçilerinizin ilgisini çeken fotoğraf, video, GIF ve blog içerikleri paylaşabilirsiniz.

Sosyal Medya İçerik Takvimi Hazırlayın

Sosyal medya üzerinden yapacağınız gönderi paylaşımları için bir takvim oluşturmanız gerekmektedir. Bu takvim sayesinde içerik paylaşımlarını düzenli hale getirebilir ve planlı bir sosyal medya yönetimi sağlayabilirsiniz.

Aynı İçerikleri Tekrar Paylaşın

Yeni sosyal medya içeriği hazırlamakta zorlanıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda eskiden paylaştığınız ve etkileşimi yüksek olan içerikleri tekrar paylaşın. Ancak bu paylaşımları yaparken aradan geçen süreye dikkat edin. Aynı haftada aynı içeriği paylaşmaktan kaçının. Ayrıca bu tarzda bir paylaşım yapacaksanız başlığı ya da metini değiştirmeniz gerektiğini unutmayın. Yani aynı içeriği paylaşsanız dahi paylaşım şeklinizi değiştirerek farklı bir paylaşım izlenimi yaratabilirsiniz.

Doğru Zamanlarda Paylaşım Yapın

Sosyal medya platformlarında yapacağınız paylaşımların zamanı oldukça önemlidir. Çünkü hedef kitlenizin sosyal mecraları kullandığı saatler farklıdır. Paylaşımlarınızı analiz edin ve hangi saatlerde daha fazla etkileşim aldığınızı çıkarın. Ardından paylaşımlarınızı bu saatlerde yapmaya özen gösterin.

Paylaşımlarınızın Indexlendiğini Unutmayın

Google, sosyal medya platformlarında paylaşılan içeriklerin indexlenmesini sağlıyor. Bu da sosyal medya paylaşımlarınızın Google arama sonuçlarında çıkabileceği anlamına geliyor. Böylece arama sonuçlarından sosyal medya hesaplarınız için takipçi kazanabilirsiniz. Ne kadar çok takipçi kazanırsanız o kadar çok sitenize yönlendirme gelecektir ve E-Ticaret satışlarınız artacaktır.

Güncel Konuları Takip Edin

Sosyal medya için dikkat etmeniz gereken son husus da güncel olayların takip edilmesidir. Gerçek zamanlı pazarlama son zamanların en popüler pazarlama yöntemi haline geldi. Bu yöntem ile hem marka bilinirliği hem de sosyal medya etkileşimlerinin artışı sağlanıyor. Güncel olayları markanızla bağdaştırarak içerik paylaşımı yapabilirsiniz. Böylece etkileşiminiz artar ve geri dönüşüm oranınızda yükseliş yaşanır.

Abdürrahim ÖZSOY

Yorum Yok

Yorum Gönder