+90 543 542 88 00

info@bibubapr.com

“PR” Çalışmaları Aşamaları

“PR” Çalışmaları Aşamaları

1) PR Çalışmasından Beklentiniz Nedir ?

Hedeflerinizi belirleyin !

Çok güzel basın bültenleri yazmaya, sosyal medya için içerikler hazırlamaya başlamadan önce, yapacağınız PR çalışması için hedeflerinizi belirlemeniz gerekiyor. Kendinize sormanız gereken sorular şunlar:

–PR çalışmasıyla ne elde etmek istiyorsunuz?

-Markanızı hiç duymamış kitleye mi ulaştırmak istiyorsunuz?

-Ürününüzün satışlarını mı arttırmak istiyorsunuz?

-İnsanlarla olumlu ilişkiler mi kurmak istiyorsunuz?

-İşinizde Fenomen olmayı mı arzuluyorsunuz?

-Bunların hepsi için Bütçeniz ne kadar?

2) Hedef Kitlenizi Tanımlayın

Gerçek veya Sanal dünya fark etmez, Bu aşamada hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ve isteklerini daha iyi anlayabilmek için alıcı personaları oluşturmalısınız.

PR  çalışmanız sırasında yapılacak her şey bu istek ve ihtiyaçlara dokunmaya odaklanmalıdır. Örneğin, aileleri hedefliyorsanız, aile ile ilgili mesajlar veren bir kampanya, gençlerle ilgili ise onlara göre kampanya oluşturulmalı.

3) Doğru “PR Ajansı” ile Anlaşın

Eğer çok tecrübeli bir pazarlama ekibine sahip değilseniz, alanında tecrübeli bir PR ajansıyla çalışmanız en mantıklısı olacaktır. Basın bülteninizin hikayeleştirilmesi ve basın, yayın organlarına dağıtılması, sosyal medya yönetimi uzmanlık ve profesyonellik gerektiren işlerdir.

4) Doğru Platformları Seçin

Şimdi oluşturduğunuz personalara dönüp tekrar bakmalıyız. Hedef kitlenizi oluşturan kişiler hangi platformlarda takılmayı seviyorlar. Facebook? Instagram? Youtube? TV? Bu sorunun cevabını persona kartlarınızda bulacaksınız. Bu bilgi PR çalışmanızın hangi platformlarda yapılacağına dair size ipucu verecek. Eğer hedef kitleniz TV izlemiyor Youtube’u tercih ediyorsa, TV reklamı yerine bir Youtuber ile çalışmak, Instagram’da ise kendi alanında fenomen ile çalışmak çok daha mantıklı olacaktır.

5) Basın Bülteninizi Oluşturun

Basın bültenlerinin fark edilmesini sağlayacak hikayeler oluşturmak her zaman zordur. İnsanların neleri önemseyeceğini düşünün. Ve nasıl anılmak istiyorsanız rakiplerinizden sıyrılmanız için farklılıklar yaratın.

6) Hikayenizi basına dağıtın

Haberinizi oluşturdunuz şimdi, endüstrinizle alakalı medya yayınlarına dağıtmalısınız. Hikayeyi TV, radyo ve haber istasyonlarına gönderebilirsiniz.

Burası PR ajanslarının uzmanlık alanına giriyor. Eğer zorlanacağınızı düşünüyorsanız, PR ajansınızdan yardım almalısınız.

7) Geri Dönüşleri Takip Edin

Her kampanya ya da yazılı bildiriler sonrası, olumlu veya olumsuz geri dönüşleri takip edin, denetleyin ve hızlı bir şekilde çözümlerinizi üretin.

8) Yukarıda Yazılı 7 Maddeyi, Sosyal Medya Kanadınızda da Uygulayın

Abdürrahim ÖZSOY

Yorum Yok

Yorum Gönder