+90 543 542 88 00

info@bibubapr.com

Influencer Olmak !

Influencer Olmak !

Modern dünyanın gelişmesi ve teknolojinin artmasıyla beraber, internet dünyasına olan talep git gide artmaya başladı. Farklı arayışlar ve daha çok kişiye ulaşma isteği nedeniyle, farklı pazarlama yöntemleri ortaya çıkmaya başladı. Influencer marketing bunlardan bir tanesi. Bu şekilde ürün satımı daha da kolaylaşmaktadır ve insanlar sıradan reklamlar yerine bu tür reklam seçeneklerine yönelmeye başladı. Bu yazıda Influencer nedir, özellikleri nelerdir, nasıl olunur ve ne işe yarar gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

Influencer nedir?

Influencer, Türkçe anlamıyla topluma yön veren, ilgi duyulan kişi anlamına geliyor. İnternetin yayılmasıyla birlikte, bu özellik internet dünyasında kullanılarak avantaja çevrilmeye başlandı. Sosyal medya aracılığıyla yapılan yayınlar, bilgilendirmeler bir çok kişi tarafından ilgi gördüğü için sizde sıklıkla karşılaşmışsınızdır. Bu işi yapan, bilirkişi olarak adlandırılan kişilere Influencer diyoruz.

Görüldüğü üzere kişinin kendisinden ziyade, ona bu gücü veren, ona güvenip inanan ve takip eden kişiler Influencer olmasını sağlar. Genel bir kavramdır. İnsanlara kendini sevdirmiş bir Blogger, yazılarıyla dikkat çeken bir yazar, Youtube kanalı olan bir fenomen, tanınmış herhangi bir kişi olabilir. Bu kadar ünlüyseniz ve insanlara sözünüzü dinlettirebiliyorsanız bu önemli bir güç ve bunu avantaja çevirmek gerekiyor. Peki nasıl?

Influencer marketing sistemiyle tabi ki de. Takipçileri tarafından güvenilen ve çok sevilen kişiler, toplumları etkileyebildiği için bunu pazarlamada kullanabilir. Örneğin ünlü olduğu alanda yaptığı bir ürün reklamı, takipçilerinin ilgisini çeker. Ve insanlar o kişiye inandıkları için bu ürünü denemek ister. Bu güvenle birlikte kurulmuş otoriteyi, karşıdaki kişilerin satın alma durumunu etkileyerek avantaja çevirir.

Influencer sistemi aşamaları neler?

Ulaşılabilirlik

Influencer oldukları için belki de milyonlarca takipçiye sahipler. Herhangi bir yayını paylaştıklarında, görüntüleme sayısı oldukça yüksek olacak. Burada etkileşim aşaması devreye giriyor. Markanın tanıtımı doğal yollarla yapıldığında, bir çok kişinin görmesi olumlu geri dönütlere sebep olur.

Özgün olma

Pazarlama düşüncesiyle beraber özgün stratejiler geliştirirler. Hem tam olarak reklam gibi görünmez hem de paylaşımla beraber takipçiler ürünü denemek ister. Bu nedenle paylaşımlar, samimidir ve direkt reklam gibi kendini belli etmeye yönelik olmaz. Örneğin bunu canlı yayında bir ürün deneyerek, etkisini kanıtlayarak gösterebilir.

Güven kazanma

Bugüne kadar yapmış olduğu paylaşımlarla, büyük bir kitlenin güvenini kazanmıştır. Bu nedenle bundan sonra yapacağı tüm tanıtımlarda ve paylaşımlarda insanlar ona güvenecektir. Güven bağı oluştuğu için, satın alma sürecinde de geri dönütler iyi olacaktır.

Kaliteli bir Influencer nasıl olur?

Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya hesaplarının herhangi birinde hesabınız var. Popüler olmak ve bu şekilde toplumu yönetebilmek istiyorsunuz. Yani Influencer olma hayaliniz var. Bir çok marka tanıtımlarında bu yöntemi kullanmaktadır ve oldukça etkili bir yöntemdir. Bu  şekilde normal reklamlardan daha etkili bir yöntem ortaya çıkmıştır. Bunun için bazı noktalar var.

Kaliteli bir Influencer olmak için, yapılması gereken belli başlı işlemler vardır. Kişiler beraber çalışacağı Influencer kişileri seçerken, bu noktalara dikkat ediyor. Bu nedenle alanınızda iyi olduğunuzu düşünüp, belli bir kitleniz varsa ya da bunu yapabileceğinizden eminseniz, daha donanımlı olmak istiyorsanız buyurun.

Özgün ve kaliteli içerikler

Sosyal medyada sayısız yayın paylaşan bir çok insan mevcut. Bunlardan farkınızı ortaya koymanız gerekiyor. Bu aşamada uzmanlık alanınızı belirleyin ve bu alana yönelik, bilmediğiniz her şeyi keşfedin. Gezebileceğiniz yerler varsa gezin. Ansiklopedi ve alan kitapları okuyun.

Artık bilginiz var ve donanımlısınız. Şimdi sıra geldi paylaşmaya. Belli aralıklarla paylaşım yapmazsanız, takipçilerinizle aranızda güven bağı oluşmaz. Bu nedenle bu alanda Influencer olma konusunda kararlıysanız, sürekliliğe dikkat edin. Her hafta paylaşım yapmaya özen gösterin. Paylaşımlarınız ne çok akademik ne de çok sıradan olsun. Profesyonelliğinizi gösteren, orta düzeyde, insanların okuyunca ya da izleyince faydalanabileceği paylaşımlar yapın.

Takipçi yorumu

Takipçilerinizin yorumları, sizi yükseltir de düşürür de. Bu nedenle onların beğenilerini ve yorumlarını içerik belirlerken göz önünde bulundurun. Onların olumlu yorum ve beğenilerinin çok olduğu paylaşımlar, onların görmek istedikleridir. Bunlara uygun paylaşımlar yaparak, takipçilerinizi tatmin edip hesabınızda tutabilirsiniz.

Dürüstlük

Bir marka ya da üründe olmadığı halde, o özelliği varmış gibi göstermek sizin için büyük bir kayıp. Kişilerin size güvenmesi ve takip etmesi için en önemli kriter, size güvenmesi. Bir ürün tanıtıyorsanız mutlaka doğru ve yanlış yönlerini de belirtin. Takipçilere her zaman dürüst olun. Dürüst olabilmenin en temel maddesi ise, ürünü denemiş olmanız. Ürünü denemeden yayın yapmanız, sözlerin havada kalmasını ve dediklerinizin yanlış olması durumunda takipçi kaybetmenize neden olur. Oysa ki ürünü deneyip her şeyini doğru bir şekilde öne sürerseniz kısa sürede güven bağlarınız güçlenir. Sosyal medyada bu şekilde objektif yorum yapıp, kendini kanıtlamış bir çok Blogger mevcut.

Takipçi sayısından çok nitelik

Binlerce takipçiniz olabilir. Ama asıl önemli olan takipçi sayısı değil, takipçilerin niteliğidir. Bir alanda uzmansınız ancak takipçileriniz, sizin alanınızla ilgilenmiyor. Bu durumda takipçilerin bir önemi kalmayacaktır. Sizin alanınıza ilgi duyan, merak eden kişileri kazandığınızda, o zaman takipçi niteliği de artmış olacak. Örneğin kozmetik alanında bir hesabınız varsa ve takipçilerinizin bu alana hiçbir ilgisi yoksa, satış konusunda geri dönüt olmaz.

Gerçek fikirler

Influencer olmanın bir duruşu vardır ve bunu göstermenin en somut hali ise sizi temsil eden bir fikir. Belli bir çizgide olun ve kendinize özgü fikirleriniz olsun. Takipçileriniz bunu hissetsin. Sağlam temelli ve güvene dayalı bir ilişki kurmanın en doğru şekli, dürüst bir şekilde fikirlerinizi ifade edebilmenizdir.

Etkileşim

Hedefiniz sadece kendi takipçilerinize yönelik paylaşımlar yapmak olmasın. Kendi takipçilerinizi tutarken, aynı zamanda farklı takipçiler kazanmanız Influencer olmanın en önemli şartı. Bu şekilde daha çok büyüyerek, insanlara kendinizi gösterebilirsiniz. İlgi alanınıza uygun takipçiler kazanmak adına en doğru yer, aynı uzmanlık alanındaki kişiler. Alanında uzman kişilerle etkileşime geçip, onları takip ederek yorum ve beğeni yapabilirsiniz.

Kaliteli ve fayda sağlayan yorumlar yaparak profesyonelliğinizi göstermeniz burada önemli bir nokta. Bu şekilde kaliteli bir sosyal medya hesabınız varsa, oradaki takipçiler buna kayıtsız kalmayacaktır. Bir çok sosyal medya hesabı açarak, hepsinde aktif olun. Bu sayede her yerden takipçi kazanma olanağına da sahip olursunuz.

Etkinliklere katılmak

Etkinlik yapabileceğiniz ya da bunlara katılabileceğiniz bir alanda Influencer olmak istiyorsanız, bu aktiviteler çok önemli. Takipçiler sizi, sosyal medya üzerinden takip etse bile, bu ne kadar da olsa soyut bir etkileşim olacaktır. Ancak etkinliklere katılabilirseniz, yüz yüze tanışma fırsatı bulursunuz. Bu da kalıcı dostluklar, doğal olarak kalıcı takipçiler demek.

Başka sitelerle beraber çalışma

Alanınıza uygun uzmanlarla ve markalarla mutlaka tanışın. Bu kişilerle bağınızı güçlendirmeniz, sektördeki kalıcılığınızı da o oranda arttıracaktır. Bu şekilde farklı uzmanlarla iletişime geçip, onların sitelerinde kaliteli içerik hazırlayabilirseniz, takipçi sayınızı arttırırsınız. Aynı zamanda tanınmış alanında uzman kişiler, size referans olduğu için insanların size güveni artar.

Yeni gelişmelerden haberdar olma

Yeni gelişmelerden haberdar olmanız, sizin bu işe ne kadar önem verdiğinizi ortaya koyar. Bu nedenle kolaylık olması için, aynı uzmanlık alanında ve gelişmeleri takip eden bir kişiyi takip edin. Bu şekilde o kişinin paylaşımlarını ya da web sitesini düzenli olarak takip ederek, ani gelişmeleri de kaçırmamış olursunuz. Aynı zamanda yeni gelişmeler hakkında takipçileriniz sorular sorabilir ve sizin bu konulara hakim olmanızı isterler. Bunları bilmeniz durumunda, takipçilerinizin gözünde güvenilirliğinizi korursunuz ve uzun süre sadık izleyiciler kazanırsınız.

Hedef konularınız

Influencer olan kişiler farklı konularda, çok geniş kitlelere hitap edebilir. Ancak bu yolda ilerleyen kişileri bir anda bunu yapmak isterse bu hatalı bir davranış olacaktır. İlk iş olarak, kendinize küçük ve tek bir konu belirleyin. Uzmanlık alanınız olması, hızlı yükselmenize yardımcı olur. İlk başta takipçilerinizin güvenini kazanmak için, bu alandaki içerikleri yayınlayın. Zamanla, işler düzene girdikçe yükselmeye ve kitlenizi genişletmeye başlayabilirsiniz.

Para kazanmak ilk planınız olmasın

Bu sektörde Influencer olma yolunda ilerlerken, öncelikli olarak parayı düşünebilirsiniz. Belirli bir kitleye ulaştınız ve bir markayla iletişim kurdunuz. Onlara ürünlerinin tanıtımını yapabileceğinizi söylediniz. İlk olarak parayı konuşmanız, aradaki ilişkiye zarar verir. İlk olarak parayı konuşmak yerine, nasıl kaliteli bir içerik hazırlayacağınızı düşünün. Alanınızda iyi olursanız bu zaman içerisinde zaten yayılacak ve hak ettiğiniz karşılığı alacaksınız.

Ara sıra yapılan kampanyalar

Ürün tanıtımı ve güven kazanma kadar, yapılan kampanya ve çekilişler de satın alma oranını arttırır. Ürün tanıtımı yaparken, takipçilerinize hediyeler ya da belli tarihe kadar indirim kodları verirseniz verdiğiniz tüm emekleri sonucunda satışa dönüştürmüş olursunuz. Takipçileriniz sizden gerekli tüm bilgileri aldı ancak geriye sadece harekete geçmek kalmıştı. Bu aşama onların hareketlerini tetikleyici nitelikte olduğu için oldukça önemlidir.

Abdürrahim ÖZSOY

Yorum Yok

Yorum Gönder